הדברת מזיקים


הדברת מזיקים במטע זיתים

הזית הוא אחד מסמלי התרבות הארץ ישראלית שלנו, יש לו היסטוריה ארוכה ומכובדת ועד היום הוא אחד מזני העצים המוכרים ביותר בנוף שלנו. עצי הזית יתנו פרי לאחר כשלוש שנים מהנטיעה, הוא ייתן צל ועליו כמעט ואינם נושרים. כיצד ניתן לשמור עליו מפני מזיקים מבלי לפגוע בחייו? המאמר הבא דן בנושא הזבוב הישראלי ובנושא הדברת מזיקים.

מזיקים

המזיק העיקרי של הזיתים הינו זבוב הזית. זבובת הזית מטילה את ביציה בתוך פרי הזית, הרימות מתפתחות וניזונות מפרי הזית וכך פוגעות זו. הנזק מזבוב הזית יכול להיגרם על פני כל השנה.
הנזק שנגרם מזבוב הזית גורם לנזק רב לאיכות הפרי , זאת אומרת שהזיתים עצמם לא יהיו ראויים למאכל, ויהיה קשה מאוד למכור אותם לצרכנים. במקרה של שימוש בזית למטרות שמן, הנזק שנגרם מהרימות של זבוב הזית יכול להשפיע מאוד על איכות השמן שתתקבל.

הדברת המזיקים

בשנים האחרונות ישנה מגמה גוברת לשימוש בחומרי הדברה ייחודיים לזבובי הזית שפותחו במיוחד בשבילו. ריסוסים קבועים של המטע מובילים גם לעלייה ברמת ההגנה שהמזיקים מפתחים לחומרי ההדברה, וגם לפגיעה מתמשכת בכל האיזון הביולוגי הטבעי של האדמה, החרקים הנוספים הנמצאים שם וגם לבני האדם שעובדים במטע.
המגמה כיום בהדברת המזיק היא פיקוח קבוע ובדיקה רגילה של המטע לבדיקה האם ישנם אזורים במטע שנפגעו. השיטה המובילה היום היא פיזור של לוחיות שמושכות את זבוב הזית אליהם ובדיקה קבועה של הלוחות למציאת זבובים. לא מומלץ לרסס את המטע כולו ללא סיבה נראית לעין, במקרה של הזית, אנחנו ממליצים להשתמש בחומרי ההדברה אך ורק על פי צורך.
במידה ומצאתם פגיעה בחלק מסוים במטע שלכם אתם יכולים לבחור בין שתי שיטות. האחת היא ריסוס בחומרי הדברה כמו זרחן אורגניים, והשנייה היא שימוש בפיתיונות.

שמירה קבועה

הדרך הטובה ביותר להדברת המזיקים במטע הזיתים היא שמירה ופיקוח קבוע על רמת הפגיעות שנוצרו בכרם כתוצאה מהטלות של זבוב הזית. אפשר וכדאי לוודא שמסביב למטע שלכם ישנם מעט עצי זית שמהם יכול הזבוב להגיע אליכם ושמירה כללית על המרחב שמסביב לכרם שלכם.
ישנם פיתיונות הגורמים לזבוב הבית להימשך אליהם וכך לקטול את הזבוב או לגרום לזבובה להטיל את ביציה במקומות שאתם מעידים לה וכך להגן על איכות פרי הזית שאתם מגדלים במטע שלכם. גם בשימוש בשיטה זו, נדרש מכם להמשיך ולהשתמש בה באופן מושכל, רק באזורים נגועים, ורק על פי צורך. לא כדאי לפזר פיתיונות במקומות שבהם כרגע אין זבובים.

תגובה 1: